Jeśli masz problem z doborem oleju do swojego auta polecamy pomocne strony doboru oleju.
Po wybraniu producenta i kliknięciu na jego logo mogą Państwo podstawić dane samochodu, a program automatycznie poleci najbardziej odpowiedni, rekomendowany olej.
W swojej ofercie handlowej posiadamy szeroką gamę olejów renomowanych producentów do różnych typów pojazdów. Sklep Kolegaberlin.pl to wyłącznie oryginalne oleje silnikowe.
Jeśli nie znasz się na motoryzacji i pierwszy raz dobierasz olej silnikowy do swojego samochodu, ta prosta ściągawka powinna Ci pomóc!
Istotnym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze profesjonalnego oleju silnikowego do własnego samochodu jest przebieg i stan silnika. Nawet najlepszy olej o rzadkiej konsystencji nie będzie odpowiedni do starego samochodu, a mineralnym w żadnym wypadku nie należy zalewać nowych silników.
Współczesne oleje silnikowe należy klasyfikować przede wszystkim pod względem gęstości. Najrzadsze są oleje syntetyczne, pośrednie półsyntetyki, a najgęstsze mineralne. Pozostałe cechy wynikają z rozmaitych dodatków i technologii stosowanych przez producentów olejów silnikowych. Na rynku coraz więcej mamy także specjalnych produktów dedykowanych do silników zasilanych gazem LPG lub olejem napędowym.
Na pytanie: jak wybrać najodpowiedniejsze smarowanie (olej silnikowy) dla swojego silnika? Mechanicy zwykle odpowiadają – Trzymaj się jednego rodzaju oleju silnikowego i jednego producenta!
Jeżeli samochód przez cały czas jeździł na syntetyku, a właściciel nie zaobserwował aby go ubywało, przy kolejnej wymianie powinien zastosować ten sam olej. To samo dotyczy innych rodzajów olejów. Jeśli nie ma ubytków, zostajemy przy dotychczasowym rodzaju. Z biegiem czasu zmiana jest dopuszczalna, ale tylko z oleju rzadszego na gęstszy. Syntetyk zmieniamy na półsyntetyk, ale nigdy nie robimy zamiany w drugą stronę. - Rzadszy olej może szybko wypłukać z silnika nagromadzony nagar i doprowadzić do przedmuchów – wyjaśnia Stanisław Płonka, mechanik samochodowy z Rzeszowa.
Dlatego kupując używany samochód dobrze jest zapytać poprzedniego właściciela, jaki stosował do tej pory olej.
Jeśli nie wiesz, jakiego oleju używał poprzedni właściciel twojego auta, przed kolejną wymianą poproś mechanika o ocenę stanu silnika. Jeżeli nie stwierdzi żadnych przedmuchów i wycieków, lepiej kupić olej droższy, syntetyczny lub półsyntetyk. W odróżnieniu od mineralnego pracują one dobrze w szerszym przedziale temperatur i zapewniają silnikowi lepsze smarowanie.
Do samochodów z dużym przebiegiem (ok. 200-300 tys. km) zaleca się stosowanie specjalnych olejów, uszczelniających silnik.
Zawierają one substancje redukujące spalanie oleju i wycieki, przez co udaje się przedłużyć życie silnika.
Najczęstsze przyczyny ubytku oleju to:
Wówczas olej jest wyrzucany do układu wydechowego.
Duży przebieg silnika nie oznacza wcale, że należy zalać do niego olej mineralny, zwłaszcza jeśli jego producent nie zaleca stosowania takiej oliwy. Jeśli poprzedni właściciel samochodu stosował syntetyk lub półsyntetyk, my możemy robić to samo. Ma to wiele zalet.
Olej mineralny jest dużo gęstszy i szczególnie zimą może sprawiać kłopoty z rozruchem silnika. Poza tym, zanim po rozruchu naprawdę dobrze zacznie smarować silnik, mija dłuższa chwila, co może przyspieszać zużycie części – podkreśla mechanik.
Producenci nowoczesnych olejów przekonują, że specjalnego smarowania wymagają silniki zasilane gazem LPG. Jako główny powód podają panujące w takich jednostkach wyższe temperatury. Nie bez znaczenia jest także fakt, że gaz jest mniej płynny od benzyny. Dlatego na rynku dostępnych jest coraz więcej specjalnych olejów dedykowanych do silników zasilanych LPG. Zdania, co do tego, czy warto je stosować, są podzielone.
Józef Sitarz ze sklepu motoryzacyjnego SZiK w Rzeszowie przekonuje, że ważne jest, aby olej był bardziej tłusty i odporny na wysokie temperatury – A w tej chwili właściwie wszystkie oleje zachodnich marek spełniają te normy. Tylko w przypadku krajowych wyrobów należy wybierać te przeznaczone właśnie do silników zasilanych gazem.
Szczególnego traktowania wymagają jednostki wysokoprężne, które podczas pracy wytwarzają dodatkowe zanieczyszczenia np. w postaci sadzy. Co prawda większość z nich w czasie jazdy wydostaje się przez układ wydechowy, ale część trafia też do oleju. To zmniejsza jego płynność i utrudnia smarowanie silnika. Dlatego diesla warto zalać specjalnym olejem.
Najłatwiej dobrać go do starego silnika. Tu zazwyczaj poleca się te gęstsze, czyli 15W40 i 10W40. W przypadku nowoczesnych jednostek sprawa jest trudniejsza. Te wyposażone w filtry cząstek stałych wymagają smarowania nowoczesnymi olejami nisko-popiołowymi.
Specjalnej ochrony wymagają również silniki, w których zastosowano pompo-wtryskiwacze. Do nich najlepsze są oleje o specyfikacji 505-01 ze specjalnymi dodatkami, w tym uszlachetniaczami. Nie warto na tym oszczędzać, bo ewentualne naprawy pompo-wtryskiwaczy z reguły są bardzo drogie.